Red.: RK |Data publikacji: 2023-06-15
Krzysztof Sofiński, dyrektor eksportu w firmie Aluprof, specjalista od osłon i automatyki, jest gościem czerwcowego wydania Forum Branżowe. Rozmawiamy z nim o rynku osłon, o opłacalności ich produkcji, ale też o perspektywach rozwoju tego segmentu rynku. Dyrektor Sofiński podkreślił w rozmowie z nami, że nie wyobraża sobie, jak można myśleć o oszczędzaniu energii w budynkach mieszkalnych bez uwzględnienia roli osłon, a już szczególnie rolet zewnętrznych:
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że budynek traci energię cieplną trzema głównymi drogami: wentylacją, przez ściany oraz poprzez okna i drzwi. Te ostatnie elementy mogą przyczyniać się zimą do straty nawet 25 proc. ciepła. Tymczasem opuszczona kurtyna rolety zapewnia dodatkowy opór cieplny wynikający zarówno z samej kurtyny, jak i z warstwy powietrza zawartej między kurtyną a oknem. Im ta przestrzeń jest większa, tym większa jest jej izolacyjność termiczna. Regularnie prowadzimy takie badania, aktualizujemy je w zależności od rodzaju okna, sposobu montażu czy zastosowanego uszczelnienia, bo one także mają wpływ na utratę ciepła. Zasadniczy wniosek jaki możemy wciągnąć z tych badań jest taki, że zastosowanie rolety pozwala na poprawę komfortu cieplnego w pomieszczeniu nawet o kilka stopni Celsjusza. Łatwo więc policzyć jaki jest efektywny koszt energii, prądu, gazu czy węgla, do podniesienia temperatury w domu o kilka stopni. W sezonie grzewczym są to na pewno setki, jeśli nie tysiące złotych.
Twórcy programu „Czyste Powietrze” nie uwzględnili możliwości dotacji dla osób, które w trakcie termomodernizacji zdecydują się na montaż osłon przeciwsłonecznych. Także naszym zdaniem jest to bardzo niesprawiedliwe i mało racjonalne. Jak już wspomniałem wcześniej, rolety zewnętrzne posiadają bardzo dobre właściwości termiczne i znacząco poprawiają parametry okien. Pozwalają nam kontrolować ilość zużywanej energii do ogrzewania mieszkań zimą, ale i do jego chłodzenia latem. W perspektywie długoterminowej, rolety pozwalają nam zaoszczędzić dużo energii i nakładów finansowych na nią. Polska Rada Osłon Przeciwsłonecznych z pewnością bardzo mocno zaangażuje się w proces przekonania twórców programu Czyste Powietrze, że warto objąć nim także osłony przeciwsłoneczne.
I w tym jesteśmy bardzo zgodni, że okno z roletą jest zestawem dużo lepiej izolującym przegrody niż samo okno. Nie jest zrozumiałe czemu program Czyste Powietrze, stawiający na ograniczenie energii potrzebnej do ogrzewania budynków jednorodzinnych, nie dotuje zastosowania w nich rolet. O zmianę tego stanu rzeczy zabiegać będzie niebawem Koalicja Termomodernizacji. Widzimy, że inne organizacje też już zauważyły ten problem i chcą podjąć działania.
Markizy to idealne rozwiązanie nad tarasy, ogrody, balkony czy sklepy, które ozdabiają i ochraniają przed słońcem i deszczem . Markizy dostępne są w różnych wymiarach, kolorach tkanin.
Bramy rolowane mają wszechstronne zastosowanie w obiektach mieszkalnych oraz w obiektach przemysłowych, handlowych, gdzie mogą służyć również do podziału pomieszczeń.
Żaluzja fasadowa znacznie zmniejsza nagrzewanie się wnętrza domu, odbijając promienie słoneczne i utrzymując chłodne powietrze. Chroni przed zaglądaniem do pomieszczeń i je odpowiednio zaciemnia.
Obsługujemy teren całego Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia. Zadzwoń: + 48 501 301 791 lub wyślij zapytanie online:
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Promocja "RABAT minus -7% na ROLETY" ważna do 23 września 24 r. oraz dodatkowo "BONUS & SURPRISE"
Aby otrzymać informacje o dodatkowych BONUSACH wyślij do nas zapytanie na maila oknorol@gmail.com
ROLETY ZEWNĘTRZNE ALUCOM
Promocja "RABAT minus - 7% na ROLETY" do 23.09.
powyżej 12 szt. za 297,oo zł/m2- 7% = 276 zł/m2
w ilości od 9 do 12 szt za 329,oo zł/m2- 7% = 305 zł/m2
w ilości od 5 do 8 szt za 365,oo zł/m2- 7% = 339 zł/m2
w ilości od 1 do 4 szt za 395,oo zł/m2- 7% = 367 zł/m2
Cena podstawowa brutto obejmuje pomiary, materiał, montaż, 2 letnią gwarancję oraz dojazdy ( woj. śląskie) oraz VAT 8%